O projektu

V projektu »Budizem v himalajskih puščavah: tradicija jogijev in jogini v Ladakhu« (J6- 50211), ki ga financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije« (ARiS), raziskujemo v svetu večinoma nepoznano tradicija budističnih puščavnikov in puščavnic, jogijev in jogini (skrt. yogi, skrt. yoginī; tib. naljorpa) v budizmu vajrayāna, ki se na območju zveznega teritorija Ladakh v predelu indijske Himalaje neprekinjeno ohranja vse od 11. stoletja dalje. Medtem ko je institucionalno meništvo v budizmu vajrayāna, tudi na območju Ladakha, razmeroma izčrpno raziskano, pa tradicija ladaških jogijev in jogini še ni bila deležna sistematičnih in poglobljenih preiskav, na kar kaže že skromen korpus znanstvenih študij, ki pa se primarno ukvajajo zlasti z različnimi vidiki institucionalnega meništva, z zgolj drobnimi referencami na puščavništvo. V projektu sta naslovljena dva medsebojno povezana raziskovalna problema: odsotnost sistematičnih in izčrpnih znanstvenih preiskav zgodovinskih in sodobnih vidikov puščavniške tradicije v Ladakhu ter ogroženost njene snovne dediščine.

Na osnovi raziskovalnih problemov je v projektu začrtanih šest ciljev. Prvi cilj je sistematična raziskava izvorov puščavniške tradicije na območju Ladakha, pri čemer bodo proučeni njeni filozofski in zgodovinski vidiki. Analizo temeljnih filozofskih naukov budističnega puščavništva v izvirnih besedilih tradicije bo dopolnjevala proučitev zgodovinskih okoliščin formiranja ladaškega puščavništva, ki bo temeljila na arhivskih raziskavah zgodovinskih virov v Ladakhu, Oxfordu in Budimpešti. Drugi cilj je proučevanje pomena legendarnih preteklih in sodobnih jogijev in jogini za duhovno in kulturno krajino Ladakha. Delo bo temeljilo na analizi filozofskih besedil tradicije in hagiografij puščavnikov in puščavnic, ki jo bodo dopolnjevale študije primerov, osnovane na zbiranju pričevanj jogijev in jogini tekom raziskovalnega dela v Ladakhu. Tretji cilj je preiskava načina življenja, tipologija duhovnih praks in meditacijskih umikov, pri čemer bodo študije primerov, tj. pričevanja jogijev in jogini, podprte tudi s teoretičnimi filozofskimi vidiki, ki jih naslavlja prvi cilj. Četrti cilj je dokumentacija (fotodokumentacija, izdelava podatkovne zbirke z interaktivnimi zemljevidi) snovne dediščine tradicije, tj. puščavskih naselbin in samotišč, ki zaradi vremenskih in drugih vplivov iz okolja nezadržno propadajo. Peti cilj je proučitev razmerja med jogiji in jogini ter naravnim okoljem, šesti cilj pa preiskava razmerja puščavnikov in puščavnic z lokalnimi skupnostmi, pri čemer bo raziskovalno delo temeljilo na prepletu analize filozofskih in hagiografskih besedil ter študij primerov.

Posebnost metode raziskovanja je v tem, da proučevanje besedil in arhivske raziskave dopolnjujejo študije primerov, saj je mogoče le prek neposrednega stika z živo tradicijo puščavništva pridobiti poglobljene in izčrpne vpoglede v njene najrazličnejše izraze, vse od začetkov do danes. Z raziskavami bo prikazana tudi relevantnost te odmaknjene tradicije za zgodovino budizma in za ohranjanje njegovega avtentičnega nauka v prihodnosti.

Glavna rezultata diseminacije sta monografija, v katero bodo po poglavjih sistematično vključena vsa dognanja, nastala tekom raziskav, in zbirka intervjujev, pridobljenih prek študij primerov, opremljena s sintezo dognanj o zgodovinskih in sodobnih vidikih ladaškega puščavništva. V domačih in tujih znanstvenih revijah bodo objavljeni članki iz različnih tematskih področij raziskovanja, poleg tega pa bodo v času trajanja projekta organizirani ena mednarodna znanstvena konferenca in letne raziskovalne delavnice, kar bo priložnost za evalvacijo rezultatov projekta ter povezovanje s slovensko in mednarodno znanstveno skupnostjo. Prek priprave razstav fotografskega in videogradiva bo z raziskovalnim delom na slikovit in dostopen način seznanjena tudi širša javnost. Pričujoča spletna stran je namenjena objavljanju posameznih segmentov raziskav ter podrobni dokumentaciji, zbrani v podatkovni zbirki z odprtim dostopom.

Mountains

Foto: Bojan Brecelj

Sodelujoče institucije